• Sukces naszych chorągwiarek na "Ostrowskim Stylu"

          • W Ostrowii Mazowieckiej odbyły się zawody taneczne „Ostrowski Styl”. Była to okazja dla dzieci i młodzieży do konfrontacji swoich umiejętności tanecznych z innymi tancerzami oraz możliwość wymiany doświadczeń. Uczennice naszej szkoły należące do grupy chorągwiarskiej zajęły:

            - II miejsce w kategorii INNE FORMY TAŃCA - 12-15 lat

            - III miejsce w tej samej kategorii do lat 11

            Gratulujemy!

            Katarzyna Bieńkowska

        • Nauka i rozrywka klas 4a i 4b
          • Nauka i rozrywka klas 4a i 4b

          • SOWA - Strefa Odkrywania Wyobraźni Aktywności

            Dnia 4 marca 2024 roku uczniowie klas 4A i 4B Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Śniadowie wyjechali do „Strefy Odkrywania, Wyobrażni i Aktywności” – SOWA. Strefa mieści się w budynku Wydziału Nauk Informatyczno - Technologicznych Akademii Łomżyńskiej.

            Dzieci miały możliwość pobudzenia wyobraźni i poszerzenia wiedzy poprzez zabawę. W SOW-ie dużym zainteresowaniem cieszyły się między innymi: krocząca sprężyna, obrotowy stolik, wyścigi walców, rowerowe przekręty, mapa 3D usypywana z piasku kinetycznego, puzzle matematyczne, wiszące piłki, idealna symetria, rower linowy. Kolejną bardzo ciekawą atrakcją była „Majsternia”. Jest to pomieszczenie, w którym dzieci miały za zadanie skonstruować przy użyciu kubeczków papierowych, słomek, wykałaczek coś co mogło przelecieć kilka metrów w górę w znajdującej się obok dmuchawie. Zabawa była bardzo fajna, a przede wszystkim uczącą i pobudzająca wyobraźnię.

             Uczniowie klas 4a i 4b przy danych stanowiskach.

            Po zajęciach w SOW-ie na dzieci czekała jeszcze jedna niespodzianka, którą było wyjście na kręgle. Gdzie uczniowie mieli możliwość aktywnego spędzenia czasu i rywalizacji w grupach. Kręgielnia Wowball jest idealnym miejscem na spędzenie wolnego czasu. Dostępne tu rozrywki dostarczają mnóstwo emocji. Z tej możliwości skorzystali uczniowie klas 4a i 4b.

            Wyjazd zorganizowali nauczyciele informatyki p. Artur Arciszewski i p. Dariusz Olszewski oraz wychowacy klas czwartych p. Irena Olszewska i p. Monika Chojnicka.

        • Laboratorium Przyszłości - zajęcia 3D
          • Laboratorium Przyszłości - zajęcia 3D

          • W ramach projektu Laboratorium Przyszłości, nasza szkoła oferuje zajęcia z druku 3D. Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość zanurzenia się w procesie tworzenia trójwymiarowych obiektów, począwszy od pomysłu aż do fizycznego stworzenia ich za pomocą drukarki 3D. To nie tylko nauka, to także zabawa, która rozwija umiejętności logicznego myślenia i współpracy. Na zajęciach uczyliśmy się obsługi drukarki 3D. Uczniowie uczyli się jak zakładać i wprowadzić filament, kalibrować urządzenie i poziomować stół. Następnym krokiem było nauczenie się obsługi i konfiguracji programów Ultimaker Cura, Tinkercad i MakerBot Print. Oprogramowanie Cura to slicer przeznaczony dla drukarek 3D. Jego zadaniem jest przerabianie trójwymiarowego modelu na warstwy i wygenerowanie poleceń dla drukarki 3D. Tinkercad to darmowy program do modelowania 3D online, który działa w przeglądarce internetowej. Program stał się popularną platformą do tworzenia modeli do druku 3D, a także wstępem do konstruktywnej geometrii bryłowej w szkołach. MakerBot Print to darmowe oprogramowanie, które optymalizuje i usprawnia proces drukowania 3D dla dowolnego przepływu pracy. Pozwala odkrywać, przygotowywać, zarządzać i udostępniać wydruki 3D. Po zapoznaniu z drukarką i oprogramowaniem uczniowie przeszli do tworzenia projektów. Efekty ich pracy można zobaczyć na załączonych zdjęciach.

            Dariusz Olszewski

        • Opłata za wyżywienie - marzec 2024 r.
          • Opłata za wyżywienie - marzec 2024 r.

          • Opłata za wyżywienie dla uczniów szkoły podstawowej w miesiącu marcu 2024 r. wynosi - 133 zł. Dla oddziałów zerowych i grup przedszkolnych 247 zł (3 posiłki) bądź 190 zł (2 posiłki).

            Wpłata za wyżywienie dokonywana jest z dołu, za cały miesiąc w terminie do 25-go dnia każdego miesiąca na konto:

            Gmina Śniadowo, 18-411 Śniadowo, ul. Ostrołęcka 11

            BS Śniadowo

            31 8757 0001 3903 9824 2000 0200

            Przelew należy opisać tytułem: wpłata za wyżywienie, imię i nazwisko dziecka, klasa lub oddział, okres za który jest dokonywana wpłata, np. Jan Kowalski, grupa I, miesiąc: marzec 2024

            Odpisy za miesiąc marzec ujęte zostaną w kwietniu. 

          • Piłka ręczna - trzecie miejsce w Nowogrodzie

          • W ostatnią niedzielę (10.03.2024 r.) nasza drużyna w Nowogrodzie zajęła III miejce w półfinałach w piłce ręcznej chłopców. Wcześniej (6 marca) w naszej szkole wywalczyli awans do tych zawodów. Gratulujemy :)

          • CHEMICZNY FRAUENTAG

          • Podczas warsztatów „CHEMICZNY FRAUENTAG”, które odbyły się w miniony wtorek (05.03) mieliśmy szansę połączyć naukę dwóch przedmiotów: chemii i języka niemieckiego. Stworzyliśmy mydełka w wybranym przez siebie kształcie, zapachu i wyglądzie. Wykorzystaliśmy w tym celu suszone płatki róż, nagietków, chabrów oraz inne dodatki wzbogacające wygląd i jakość mydła. Bawiliśmy się formą, kolorem i zapachem. Wszyscy uczestnicy warsztatów wykazali się również kreatywnością podczas dekorowania i pakowania ciasteczek z napisem upamiętniającym tytuł naszych zajęć. Nie byłoby to możliwe bez pomocy pana Piotra Wyrzykowskiego, który wcześniej zaprojektował i przygotował wykrawacze do ciastek. Poznaliśmy niemieckie zwroty związane z Dniem Kobiet i nauczyliśmy się składać życzenia po niemiecku. Cudowne i pachnące warsztaty z okazji Dnia Kobiet to doskonała okazja do wspólnego uczenia się chemii i języka niemieckiego oraz świętowania. 

            ALLES LIEBE ZUM FRAUENTAG! 

            Agata Wyrzykowska, Magdalena Szabłowska-Poreda

          • Życzenia

          • Z okazji Dnia Kobiet

            życzymy Paniom wszystkiego najlepszego, 

            dużo szczęścia i radości,

            by w każdym dniu roku uśmiech

            na twarzach Waszych gościł tak samo często, jak w tym dniu.

          • Czytać można wszędzie!

          • W lutym w naszej szkole odbył się konkurs fotograficzno-czytelniczy dla klas IV-VIII pod hasłem „Zaczytani w ferie”. Zadaniem było zgłoszenie zdjęcia przedstawiającego uczestnika konkursu czytającego książkę podczas relaksu w czasie ferii zimowych w różnych nietypowych oraz nieoczekiwanych sytuacjach i miejscach. Dostarczone prace nie tylko promują czytanie, ale również zachęcają do kreatywnego spojrzenia na książki.

             

            Wyniki konkursu:

            I miejsce - Oliwia Jastrzębska, kl. VI a

            II miejsce - Maja Walendziak, kl. V b

            III miejsce - Lidia Jastrzębska, kl. VI a i Miłosz Dymerski , kl. IV b

             

            Wyróżnienia:

            Aleksandra Chojnowska, kl. V b, Julia Kołota, kl. VII a, Natalia Olszewska, kl. VIII a, Hubert Zając, kl. VII a

             

            Gratulujemy kreatywności wszystkim uczestnikom konkursu! - Organizatorzy: Agnieszka Darda, Agata Gaicka - Sagało, Anna Trzaska

          • Nie pal!

          • Samorząd uczniowski wraz ze swoim opiekunem - panią Małgorzatą Krzyną, zorganizowali Dzień Przeciwko Paleniu. Zlecili oni stworzenie przez każdą klasę plakatów mających na celu zniechęcenie do palenia wyrobów nikotynowych nie tylko młodzież, ale także osoby dorosłe.

            SZKOLNE KOŁO FOTOGRAFICZNE

          • Poznaj, zrozum, eksperymentuj...

          • Uczniowie klas 7 na postawie informacji, które odczytali z układu okresowego pierwiastków zbudowali modele atomów pierwiastków. Pracowali w dwu oraz trzyosobowych zespołach. Materiały przygotowali samodzielnie, a model atomu wykonali na zajęciach chemii.

            Praca w grupie projektowej uczy systematyczności i odpowiedzialności oraz umożliwia wzajemne poznanie się, integrację. Wiedza i umiejętności nabyte poprzez samodzielnego zgłębienia tematu zostały lepiej utrwalone i zastosowane w praktyce.

            Agata Wyrzykowska

          • "Dzieci z Bullerbyn" w klasie 2b

          • “Dzieci z Bullerbyn” to powieść szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren. Opowiada o przygodach sześciorga dzieci, które mieszkają w maleńkiej wiosce, gdzie są tylko trzy zagrody, ale wcale nie jest tam nudno. Każdy dzień, z pozoru zwyczajny, staje się świetną przygodą. To ukochana lektura z dzieciństwa kilku pokoleń czytelników.

            Po zapoznaniu się z treścią lektury, wszyscy uczniowie naszej klasy przystąpili do projektu. Zadaniem było wykonanie makiety, plakatu lub lapbooka. Pracowaliśmy indywidualnie i w kilkuosobowych zespołach. Uczniowie wykazali się kreatywnością, pomysłowością i niesamowitą dbałością o szczegóły. Wszyscy rewelacyjnie poradzili sobie z zadaniem, stworzyli wspaniałe makiety wioski Bullerbyn, plakaty i lapbook. Oto wyniki naszej pracy…

            Anna Brulińska

             

          • Absolwenci odwiedzają szkołę

          • W ostatnim czasie szkołę odwiedziła absolwentka Andżelika Szwarc, która poprowadziła spotkanie motywacyjne dla młodszych kolegów i koleżanek. Zapoznała uczniów klas 8 z Programem Stypendium Horyzonty, które zostało jej przyznane na okres nauki w szkole średniej. 

            Program Stypendialny Horyzonty edukacyjnej Fundacji im. Romana Czarneckiego (Fundacja EFC) ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży oraz kształtowanie ich postaw obywatelskich.

            Stypendium Horyzonty:

            • Przyznane jest na cały okres nauki w szkole średniej.
            • Pokrywa koszty mieszkania i wyżywienia w bursie oraz biletów komunikacji miejskiej.
            • Finansuje zainteresowania i pasje.
            • Finansuje naukę w szkole językowej i egzaminy na certyfikaty.
            • Organizuje i finansuje wakacje i ferie, na których uczestnicy uczą się żeglować, pływać na desce, jeździć na nartach czy snowboardzie, a przede wszystkim – dobrze się razem bawią!

            Młodzież zawsze może liczyć na pomoc i wsparcie koleżanek i kolegów, doświadczonej i zaangażowanej kadry, czyli Koordynatorów i Koordynatorek oraz fundacyjnych psycholożek.

            Przygoda z programem trwa kilka lat, daje niesamowitą satysfakcję i otwiera nowe możliwości.

            Żeby ubiegać się o stypendium Horyzonty, średni miesięczny dochód w rodzinie nie może przekraczać 1900 zł netto na osobę. Kandydat lub kandydatka musi też:

             kończyć w tym roku szkołę podstawową,

             pochodzić z miejscowości do 30 000 mieszkańców,

             planować naukę w jednej ze szkół średnich współpracujących z Fundacją EFC,

             do 31 marca wypełnić formularz zgłoszeniowy.

            Więcej informacji na stronie internetowej: https://efc.edu.pl/programy/horyzonty

          • Siódmoklasiści z wizytą w Białymstoku

          • Uczniowie klas 7 oraz uczniowie koła chemicznego wzięli udział w wycieczce do Białegostoku organizowanej przez panią Agatę Wyrzykowską i panią Katarzynę Szabłowską. Podczas wycieczki zwiedzili Pałac Branickich, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB oraz zapoznali się z działalnością Uniwersytetu Medycznego. Na zajęciach w laboratorium edukacyjnym wykonali pamiątkowe mydełka. Następnym punktem programu było obejrzenie wystawy głównej Epicentrum Nauki w Białymstoku. Wycieczka została dofinansowana przez Uniwersytet Białostocki ze środków grantu w ramach projektu „Kompetentni i zintegrowani przez eksperymentowanie”, w którym bierze udział pani Agata Wyrzykowska.

          • Nasi uczniowie laureatami wojewódzkiego konkursu "Wszystko o lesie"

          •  Z przyjemnością informujemy o wynikach I Wojewódzkiego Konkursu Plastyczno-Fotograficznego pt. "Wszystko o lesie", na który wpłynęło aż 178 prac z 33 szkół. Posiedzenie Komisji Konkursowej odbyło się 8 lutego 2024 r. w siedzibie Nadleśnictwa Dojlidy. Prace oceniono uwzględniając kreatywność, walory estetyczne, zgodność z kategorią i czytelność przekazu. Na podstawie uzyskanej punktacji wyłoniono zwycięzców i osoby wyróżnione.

            Oto zwycięskie prace uczniów naszej szkoły w następujących kategoriach:

            Kategoria świat dzikich zwierząt/ptaków

            Mikołaj Jastrzębski kl. 4B - III MIEJSCE „Wielki świat oczami małego wędrowcy”

            Kategoria świat roślinności/świat wody

            Oliwia Jastrzębska z kl. 6A - III MIEJSCE „Mały klejnot wielkiego lasu”

            Kategoria las lub pejzaż przyrodniczo-leśny

            Alan Piórkowski z kl. 6B - WYRÓŻNIENIE „Zimowa cisza i tylko ślady na śniegu”

            Serdecznie gratulujemy!

            A. Gaicka-Sagało

            Poniżej prezentujemy prace konkursowe Mikołaja, Oliwii oraz Alana:

          • Wdech, wydech... lekcje biologii w klasach siódmych

          • Na ostatnich lekcjach biologii uczniowie klas siódmych samodzielnie pracowali nad budową i funkcjonowaniem układu oddechowego. W dwuosobowych zespołach wykonywali zadania na poszczególnych stacjach zadaniowych. Rozwiązywali rebusy, przechodzili przez labirynty, odczytywali zakodowane hasła czy budowali model płuc, który odzwierciedlał działanie płuc czyli wdech i wydech. Było 10 stacji zadaniowych, każda kończyła się podaniem hasła i odczytaniem określonej litery. Na koniec pracy trzeba było podać odszyfrowane hasło. Wszyscy super poradzili sobie z tymi zadaniami i jednogłośnie stwierdzili, że taka lekcja bardzo im się podobała, niezwykle dobrze się pracowało.

            Katarzyna Szabłowska 

          • 🦖🦖🦖 Dzień Dinozaura 🦖🦖🦖

          • 26 lutego społeczność przedszkola hucznie obchodziła Dzień Dinozaura. Pośród fantastycznej jurajskiej scenerii maluchy obejrzały teatrzyk, w którym główne role tym razem odgrywały panie, przybierając postać ogromnych, czasem groźnych dinozaurów. Dzieci spotkały diplodoka, stegozaura, pterodaktyla, tyranozaura oraz współczesnego przedstawiciela dinozaurów - krokodyla Rika. Dzieci podczas zabawy dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o tych wymarłych gadach. Niewątpliwą atrakcją były również odwiedziny pani paleantolog, która opowiedziała dzieciom o swojej pracy. Dzieci miały także możliwość prowadzić wykopaliska, podziwiać wybuch wulkanu. Przedszkolaki obejrzały również żywą kuzynkę tycy monstrualnych stworów - jaszczurkę Gucia. Podczas obchodów Dnia Dinozaura nie zabrakło też zabaw ruchowych - dzieci zmieniały się w dinozaury.

            Na koniec wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia, zjadły ciasteczko w kształcie dinozaura i wrócili do rzeczywistości.

             Lidia Duda, Małgorzata Jastrzębska, Monika Gwara, Wioleta Głębocka, Arleta Chojnowska, Barbara Kulesza

             

             

          • Analogowe pomoce dydaktyczne na lekcjach języka polskiego (część trzecia)

          • To już trzeci w bieżącym roku szkolnym projekt realizowany w klasie VIA na lekcjach języka polskiego.

            Tym razem zainteresowani tematem uczniowie postanowili przygotować prace przestrzenne, obraz, plakaty, makiety dotyczące treści powieści Emilii Kiereś pt. „Rzeka”. To nowa lektura. Opowieść utrzymana w konwencji baśni. Historia młodego chłopca, który wyrusza w podróż, aby odnaleźć ojca – Gedeona z Gór, sławnego wojownika, który nie wrócił z wojny. „Na każdego przychodzi taka chwila, że chce wejść na Najwyższy Szczyt…” – czytamy w tekście lektury. Wspinaczka, podróż, dążenie do realizacji postawionego sobie przez bohatera celu ma charakter symboliczny. Ta wędrówka w nieznane staje się drogą do poznania samego siebie.

            Kilian po odbytej podróży zmienił się; dojrzał. Popełniał błędy, ale zrehabilitował się. Stał się odpowiedzialnym mężczyzną, który ponosił konsekwencje swoich decyzji.

            Okazuje się, że przekład intersemiotyczny stał się lubianą przez uczniów metodą pracy z tekstem. Ten „sposób na lekturę” wymaga dokładnej analizy tekstu, by „przełożyć” go na inny niż słowo znak. Kolejny raz uczniowie, którzy chcą pracować, podjęli wyzwanie, by zrozumieć problematykę utworu.

            Podziwiam wkład pracy tych, którym po raz kolejny chciało się pokonać rutynę…

            B. Tomaszewska-Osowiecka

          • Miłość i lód, lektura i uczeń, czyli projekt czytelniczy w III b


          •     Czytanie baśni przez uczniów z III b jest niekończącą się przyjemnością, w czasie której przeżywają niezwykłe przygody głównych bohaterów, których historie, jak to w baśniach zazwyczaj bywa, kończą się przysłowiowym „happy endem”.
            Nie inaczej było w czasie czytania i omawiania kultowej już baśni Andersena „Królowa Śniegu”. W kluczowym punkcie procesu edukacyjnego uczniowie tejże klasy starali się znaleźć odpowiedź na pytanie: 
            „Czego uczy nas baśń o Królowej Śniegu?” 
            Po ustaleniu miliona faktów wypracowano kompromis i zgodnie wszyscy stwierdzili, że dzieło Andersena przekonuje nas o wielkiej potędze miłości, która potrafi przezwyciężyć wszystkie przeszkody, a w rezultacie pokonać zło.
            Będąc jeszcze pod wpływem wrażeń z lektury, uczniowie wcielali się w role między innymi Kaya, Gerdy i Królowej Śniegu. Było na co popatrzeć.
                                                                                                                                                     Małgorzata Filipkowska